Zyrtari austriak: Anëtarësimi i Turqisë në BE i paimagjinueshëm

zyrtari-austriak:-anetaresimi-i-turqise-ne-be-i-paimagjinueshem

“Qeveria turke ka konfirmuar prej kohësh përmes stilit dhe përmbajtjes se shteti i saj nuk është opsion për anëtarësimin në Bashkimin Europian dhe për këtë arsye ne duhet të deklarojmë zyrtarisht fundin e të ashtuquajturave negociata të pranimit, të cilat nuk po ndodhin gjithsesi”. Kështu ka deklaruar Lukas Mandl, përfaqësuesi i politikës së jashtme dhe të sigurisë së Partisë Popullore të Kancelarit Austriak Sebastian Kurz në Parlament.

Këtë deklaratë ai e bëri gjatë votimit të djeshëm në Komisionin e Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian për “Raportin e Progresit ” vjetor. Për standardet e BE, ai thotë se nuk e voton “sepse në raport gjuha e udhëheqjes turke nuk është mjaft e qartë, dhe në fakt, çdo vit është një raport retrospektiv”.

“Njeriu duhet të gjykojë lidershipin turk nga veprimet e tij dhe asgjë nuk ka ndryshuar këtu, vazhdojnë shkeljet e ligjit ndërkombëtar në rajonin e Mesdheut Lindor në dëm të BE, veçanërisht në Shtetet Anëtare Greqi dhe Qipro, përmes shpimit të paligjshëm të gazit”, vë në dukje eurodeputetin austriak.

Ai shtoi se “abuzimet serioze të të drejtave të njeriut në Turqi dhe operacionet e saj ushtarake, për shembull në Siri dhe Libi, të cilat fjalë për fjalë po ndezin zjarrin, tregojnë një pamje të trishtuar të mendësisë së vërtetë të Presidentit Erdogan dhe qeverisë së tij”.

“Si BE, ne duhet të nxjerrim linja të qarta të kuqe për Turqinë dhe, në këtë mënyrë, të arrijmë një bashkëpunim të bazuar në respektimin e demokracive tona liberale dhe sundimin e ligjit,” tha Lukas Mandl në një deklaratë. /abcnews

The post Zyrtari austriak: Anëtarësimi i Turqisë në BE i paimagjinueshëm appeared first on Mesazhi.com.