Zeka: Ambasadorja suedeze ndërhyri në politikën redaktoriale të RTK-së, e kam ngritur çështjen në Parlamentin e Suedisë

zeka:-ambasadorja-suedeze-nderhyri-ne-politiken-redaktoriale-te-rtk-se,-e-kam-ngritur-ceshtjen-ne-parlamentin-e-suedise

Në një postim në Facebook, Zeka thotë se njëjtë ka vepruar edhe ish-ambasadori amerikan në Kosovë, Christofer Dell.

Teksa ka folur për këtë, ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, thotë se ka kontaktuar me disa deputetë suedez, në mënyrë që kjo çështje të ngritët në Parlamentin e tyre.

Postimi i plotë i tij:

Disa ambasador sillen si pa tru ne Kosove. Dite me pare, ambasadoreja e Suedise, Finlandes dhe Italise, vizituan RTK-ne, mediumin publik, per te nderhy ne politiken redaktoriale, dhe skemen programore.

Kete semundje dikur e ka pasur ambasadori amerikan, Christofer Dell, i cili nderhynte 24 ore se çfare te transmetohej, besa edhe te shkruhej, ne mediat e Kosoves.

Pas informatave se edhe ambasadoreja e Suedise ne Kosove ka bere nje veprim te tille skandaloz, sot kam qene ne kontakt me deputete te Parlamentit te Suedise, ne menyre qe kjo çeshtje te ngritet ne parlament, po edhe ne MPJ, si dhe prane zyres te Kryeministrit te Suedise.

Mediat e Kosoves duhet te reagojne ndaje ketyre nderhyrjeve, ashtu sikurse po reagojne ndaje Ministrit Vitia, Gervalla, apo cilit do qofte qe guxon te beje veprime te tilla!
Si do reagonin tv e Suedise, Finlandes e Italise, me pas shku ambasadori i Kosoves e me pas nderhy ne skemen programore te ketyre mediumeve?!!!