Vëllai i Hakif Zejnullahut reagon ndaj keqpërdorimit të figurave heroike nga VV

vellai-i-hakif-zejnullahut-reagon-ndaj-keqperdorimit-te-figurave-heroike-nga-vv

Bajram Zejnullahu, vëllai i heroit Hakif Zejnullahu, përmes një postimi në Facebook ka reaguar ndaj këtij veprimi të Lëvizjes Vetëvendosje, që po keqpërdorë figurat heroike.

“Kjo sjellje e këtyre personave është e papranueshme për familjarët e heronjëve dhe bashkëluftëtarët e tyre. Heronjët mbesin dhe janë ata të cilët me kontributin e tyre sot edhe e festojmë lirinë.”, ka shkruar ai.

Zejnullahu ka thënë që ky veprim asocon me kohën e komunizmit dhe çdo keqpërdorim me heronjtë dhe shtatoret e tyre është i papranueshëm dhe duhet të dënohet.

“Shiritat e kuq më shumë na kujtojnë kohën e komunizmit dikur, kur të njejtit njerëz me brohoritje e pritnin Titon rrugëve me duartrokitje.”, ka shkruar Zejnullahu.

Lëvizja Vetëvendosje nga e marta ka filluar vendosjen e shiritave të kuq nëpër qytetet e Kosovës. Këtë veprim nuk e kanë mirëpritur një pjesë e madhe e opinionit publik, pikërisht sepse vendosja e shiritave të kuq është simbol i kohës së komunizmit kur ish-Jugosllavia udhëhiqej nga Josip Broz Tito. /Lajmi.net/