Varianti i ri i COVID ‘gjunjëzon’ Brazilin, vendi regjistron më shumë se 1 mijë vdekje në 24 orë

varianti-i-ri-i-covid-‘gjunjezon’-brazilin,-vendi-regjistron-me-shume-se-1-mije-vdekje-ne-24-ore

Ministria e shëndetësisë në Brazil tha se 1,641 njerëz kishin vdekur nga Covid në 24 orët e fundit.

Sipas shkencëtarëve, numri i viktimave po rritet për shkak të përhapjes së variantit të ri të COVID që u zbulua fillimisht në Brazil dhe që rezulton të jetë shumë më ngjitës.

Brazili ka numrin e dytë më të lartë të vdekjeve në botë nga koronavirusi, pas Shteteve të Bashkuara.

 

 

Në të gjithë vendin, ka pasur më shumë se 10.5 milion raste të konfirmuara të koronavirusit. /BW

The post Varianti i ri i COVID ‘gjunjëzon’ Brazilin, vendi regjistron më shumë se 1 mijë vdekje në 24 orë appeared first on Mesazhi.com.