“Turqia mund të luajë rol aktiv në rinovimin dhe restaurimin e Afganistanit”

“turqia-mund-te-luaje-rol-aktiv-ne-rinovimin-dhe-restaurimin-e-afganistanit”

Turqia mund të luajë “rol aktiv në investimin, realizimin e disa projekteve, rinovimin dhe restaurimin e Afganistanit” me burimet që posedon, tha ministri i jashtëm afgan në detyrë, Amir Khan Muttaqi.

Në një intervistë ekskluzive për Anadolu Agency (AA), Muttaqi tha se njohja zyrtare e qeverisë së tij dhe ndihma ndërkombëtare kanë rëndësi të madhe për rimëkëmbjen e ekonomisë së vendit.

Muttaqi udhëhoqi një delegacion taleban në një vizitë zyrtare në Turqi të enjten për të diskutuar çështjet dypalëshe dhe bashkëpunimin mbi të ardhmen e Afganistanit.

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu dhe Muttaqi patën një takim ku diskutuan çështje që lidhen me njohjen zyrtare të talebanëve dhe asetet e Afganistanit që u bllokuan nga SHBA-ja.

Muttaqi tha se ngrirja e rezervave nga SHBA-ja pas marrjes së pushtetit nga talebanët ishte në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar dhe të drejtat e njeriut.

Ai theksoi se paratë e bllokuara nga SHBA-ja u dërguan nga shtete të tjera për zhvillimin e Afganistanit.

“Pyetja e vërtetë është: pse u bllokuan këto para? Çfarë bënë qytetarët e Afganistanit?”, pyeti ai retorikisht.

“Nga ana tjetër, SHBA-ja dhe vendet e tjera thonë se ndihma humanitare duhet t’i jepet Afganistanit dhe të drejtat e njeriut duhet të respektohen, por ata e lënë popullin afgan me një popullsi prej rreth 40 milionësh pa nevojat themelore”, shtoi Muttaqi.

– Njohja e qeverisë së re

“Siç kemi thënë në takimet tona ditët e fundit, në takimet me delegacionet e SHBA-së dhe Bashkimit Evropian në Doha, dhe në takimet tona në Turqi, shtete të tilla janë krijuar në botë, disa prej të cilave janë arritur me forcë, grusht shteti ose zgjedhje në të cilat një person ose familje është dominuese. Pse njihen këto, por qeveria në Afganistan mbetet të jetë një shtet de fakto?”, tha Muttaqi.

Muttaqi tha se ky është uzurpim i të drejtave të afganëve dhe tha se situata ka një efekt negativ në ekonominë e Afganistanit.

Ai vuri në dukje se ndihma humanitare e dërguar nga e gjithë bota është shpërndarë dhe se SHBA-ja dhe BE-ja premtuan ndihmë në takimet e mëparshme me delegacionet.

Duke vënë në dukje se BE-ja premtoi më shumë se 1 miliard dollarë ndihmë humanitare dhe shuma e ndihmës u vendos në Konferencën e Gjenevës, Muttaqi tha: “Kjo zbulon bashkëpunimin e vendeve të botës me ne. Marrëdhëniet me ne po përmirësohen dita ditës. Kjo ka një ndikim pozitiv në terren”, deklaroi ai.

– “Mosnjohja e qeverisë së re në Afganistan i sjell dobi DEASH-it”

Muttaqi argumentoi se siguria është garantuar në vend me administratën talebane për sa i përket kërcënimit nga grupi terrorist DEASH dhe se nuk ka asnjë kërcënim në këtë aspekt.

“Ata po kryejnë sulme në xhami dhe rrugë. Ju do të pajtoheni se nuk është një detyrë e lehtë të sigurohet siguria e të gjitha xhamive dhe rrugëve. Ata nuk zotërojnë asnjë vend në Afganistan. Në këtë mënyrë, po ushtrohet presion ndërkombëtar mbi qeverinë afgane. Kjo propagandë gjithashtu po funksionon në të dyja mënyrat për DEASH-in”, tha ai.

“Fakti që shteti i ri në Afganistan nuk njihet zyrtarisht është i dobishëm për DEASH-in. Vendet e botës, nga njëra anë, thonë se kontrolloni popullin afgan në mënyrë që ata të mos emigrojnë. Nga ana tjetër, ata nuk e njohin zyrtarisht qeverinë dhe i japin moral DEASH-it. Kjo nuk është në interes as të Afganistanit dhe as të botës”, tha ai.

Turqia dhe administrata e re në Afganistan kishin kontaktin e tyre të parë të nivelit të lartë pasi talebanët morën pushtetin më 15 gusht.

Talebanët pushtuan Kabulin, duke detyruar presidentin dhe zyrtarë të tjerë të lartë të largohen nga vendi. Ata kanë formuar një qeveri të përkohshme të kryesuar nga Hasan Akhund.

Fuqitë botërore i kanë bërë thirrje grupit të krijojë një qeveri gjithëpërfshirëse që është përfaqësuese e diversitetit etnik të vendit. /aa

The post “Turqia mund të luajë rol aktiv në rinovimin dhe restaurimin e Afganistanit” appeared first on Mesazhi.com.