Temperatura të acarta edhe disa ditë, kur kthehet dielli?

temperatura-te-acarta-edhe-disa-dite,-kur-kthehet-dielli?

Sipas Prishtina Weather masa më të ngrohta ajrore, që ditëve të para të javës do të shtrihen nga Europa Perëndimore, nga dita e mërkurë fillojnë të arrijnë edhe mbi vendin tonë duke rritur temperaturat maksimale edhe në vlera pozitive.

Me motin e qëndrueshëm që parashihet të kemi në ditët e ardhshme, nuk pritet të ketë qarkullim të mjaftueshëm ajror, e ndotësit ajror do të mbeten më të përqëndruar pranë sipërfaqes tokësore, ku vlerat e indeksit të cilësisë së ajrit do të rriten në vlera të dobëta dhe shumë të dobëta, e herë-herë mund të kalojnë edhe në jashtëzakonisht të dobëta.

15.02 – Shumë ftohtë, me erë pasdite.  Pjesërisht vranët me mundësi për ndonjë rrebesh të dobëta bore.  Në mbrëmje kthjellime.

16.02 – Në mëngjes shumë ftohtë.  Ditën kryesisht me diell, herë herë me vransira kalimtare.

17.02 – Kryesisht me diell.  Në mëngjes mbetet ftohtë.  Në mbrëmje vransirat do të shtohen, aty këtu me mundësi për ndonjë rrebesh të dobët bore.

18.02 – Paradite pjesërisht vranët, ditën kryesisht me diell.

19.02 – Pjesërisht vranët, por me intervale më të gjata me diell gjatë ditës.

Temperaturat minimale pas një rënie edhe deri në -11C, ditëve të ardhshme fillojnë të rriten deri në -2C, të enjten, ndërsa maksimalet gradualisht shënojnë rritje nga 0C, të hënën, deri në 9C ditën e premte.

Edhe ditën e hënë parashihet të fryjë erë mesatare dhe mesatarisht e fuqishme nga verilindja 7-13m/s, e nga dita e martë kryesisht me qetësi dhe era të lehta drejtimesh të ndryshme 1-3m/s.

Shtypja atmosferike do të shënojë rritje shumë lartë mbi vlera normale, e megjithë një tendencë të rënies mbetet mbi vlera normale.