Sërish tërmet: Lëkundje të forta godasin Shqipërinë, magnituda 4

Një tjetër tërmet është shënuar këtë të diel në Shqipëri. Sipas raportimeve të para flasin për një lëkundje me magnitudë 4 ballë.

Gjithçka që ndodhi këtë të shtunë pas pesë tërmeteve që goditën Shqipërinë - momente frike, panik, rreth 70 të lënduar e shumë dëme materialeGjithçka që ndodhi këtë të shtunë pas pesë tërmeteve që goditën Shqipërinë – momente frike, panik, rreth 70 të lënduar e shumë dëme materiale

Mësohet se lëkundjet sizmike u regjistruan rreth orës 22.08 minuta, ndërkaq, epiqendra ka qenë rreth 25 km në veriperëndim të Tiranës.

Ndahen një milion dollarë për të prekurit nga tërmeti në ShqipëriNdahen një milion dollarë për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri

Po ashtu, të shtunën pasdite, Shqipëria u godit nga një prej tërmeteve më të forta të tre dekadave të fundit.

Tërmeti është regjistruar rreth 6 kilometra larg Durrësit, por ai është ndjerë edhe në Prishtinë, e Pejë për disa sekonda.

Lëkundjet e tërmeteve të njëpasnjëshme shkaktuan dëme të konsiderueshme materiale veçanërisht në qytetin e Durrësit dhe të Tiranës.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, njoftohet për së paku 105 të lënduar./Telegrafi/