Sanders mbledh 1.8 milion dollarë për bamirësi nga fotografia e famshme

sanders-mbledh-1.8-milion-dollare-per-bamiresi-nga-fotografia-e-famshme

Shuma e tillë u grumbullua nga shitja e mallrave me fotografinë e bërë më 20 janar, ku Sanders shihet i vetmuar, me maskë dhe doreza, gjatë inaugurimit të presidentit të ri amerikan, Joe Biden.

Sanders i vendosi në uebfaqen e tij disa mallra me fotografinë e famshme të enjten në mbrëmje dhe grupi i parë i mallit u shit për më pak se 30 minuta, njoftoi vetë senatori. Malli u shtua gjatë fundjavës, por u shit i tëri përsëri të hënën në mëngjes, shkruan AP, transmeton Gazeta Express.

“Jane dhe unë u mahnitëm nga i tërë kreativiteti i shfaqur nga shumë njerëz gjatë javës së kaluar dhe neve na vjen mirë që mund ta përdorim famën time në internet për t’i ndihmuar vermontasit në nevojë”, tha Sanders përmes një deklarate me shkrim.

“Por as kjo shumë e parave nuk është zëvendësim për veprim nga Kongresi dhe unë do të bëj gjithçka që mundem në Uashington për t’u siguruar që punëtorët në Vermont dhe në mbarë vendin ta marrin ndihmën që u nevojitet në mesin e krizës më të rëndë me të cilën jemi përballur që nga Depresioni i Madh”, thuhet më tej në deklaratë.