Rritet në 155 numri i të vdekurve nga përmbytjet në Indonezi dhe Timorin Lindor

rritet-ne-155-numri-i-te-vdekurve-nga-permbytjet-ne-indonezi-dhe-timorin-lindor

Numri i të vdekurve për shkak të përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut të shkaktuara nga reshjet e mëdha të shiut në Indonezi dhe Timorin Lindor ka arritur në 155, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë nga Qendra Kombëtare e Indonezisë për Menaxhimin e Fatkeqësive (BNPD), thuhet se 67 persona kanë vdekur në qytetin Lembaga të provincës Nusa Tenggara Lindore, 49 në Flores Lindor dhe 12 në Alor.

Siç njoftohet, autoritetet po kërkojnë 72 persona që u zhdukën pas përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut.

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës ndodhin shpesh në Indonezi, vend në brezin ekuatorial, veçanërisht midis tetorit dhe prillit.

Sipas agjencisë së katastrofave natyrore, 125 milionë njerëz, gjysma e popullsisë së arkipelagut, jetojnë në zona ku ekziston rreziku i rrëshqitjeve të tokës.

Numri i të vdekurve ishte 27 në përmbytjet në Timorin Lindor

Nga ana tjetër, numri i vdekjeve u rrit në 27 pas përmbytjeve në Dili, kryeqytetin e Timorit Lindor, një nga vendet fqinje të Indonezisë, dhe provincat fqinje.

Sipas lajmeve në Antara, agjencinë kombëtare të Indonezisë, pas katastrofës së përmbytjes që filloi dje, mijëra njerëz u evakuuan nga shtëpitë e tyre dhe u vendosën në zona të sigurta.

Po ashtu raportohet se gjashtë nga të vdekurit si pasojë e përmbytjeve ishin fëmijë. /aa

The post Rritet në 155 numri i të vdekurve nga përmbytjet në Indonezi dhe Timorin Lindor appeared first on Mesazhi.com.