Receta mëngjesi – Kiflet e buta me djathë

receta-mengjesi-–-kiflet-e-buta-me-djathe

Një ushqim i lehtë, i shpejtë, por mbi të gjitha i përgatitur në shtëpi edhe i shëndetshëm, kiflet janë padyshim mënyra më e mirë për të mbledhur gjithë familjen rreth tryezës së ngrënies në orët e para të mëngjesit.

Ne iu përcjellim më poshtë një recetë fantastike të kifleve me djathë, e cila përgatitet krejt lehtë dhe shpejtë në shtëpi.

Nëse dëshironi mbushjen e kifleve mund ta bëni edhe me përbërës të tjerë me spinaq apo edhe gjizë apo t’i përgatisni ato të ëmbla.

Në rastin e kifleve të ëmbla gjatë përgatitjes së brumit duhet të hidhni pak sheqer në vend të kripës dhe mbushjen mund ta bëni me reçelra të ndryshëm apo edhe çokollatë.

Përbërësit

500 gr miell

Kripë

150 gr gjalpë

Një filxhan çaji kos

3 të verdha vezësh

Djathë i bardhë i thërmuar

Rigon

Përgatitja

Si fillim hedhim në një tas të madh miellin, gjalpin dhe kripën. I kalojmë të gjitha në mikser derisa të jenë përzjerë mirë me njëra tjetrën.

Më pas shtojmë të verdhat e vezëve bashkë me kosin dhe vijojmë t’i përzjejmë në mikser derisa brumi të jetë i njëtrajtshëm.

E hedhim brumin në një enë tjetër dhe e punojmë me dorë për disa minuta.

Më pas, brumin ta mbështillni me një pecetë kuzhine dhe lëreni të pushojë për 30 minuta në frigorifer.

E nxjerrim nga frigoriferi dhe e hollojmë në formën e petës në një trashësi prej 2 mm.

Më pas, petën e presim në forma trekëndore. Në secilin prej trekëndëshat hedhim nga një lugë djathë të thërmuar të përzier me pak rigon.

I mbyllim në formën e roleve duke shtypur me kujdes të dyja anët e kifleve.

I vendosim në tavë ku më parë kemi shtruar një letër pjekjeje.

Pasi i kemi vendosur të gjithë me radhë në tavë, kiflet i fusim në furrë të ngrohur në 180 gradë dhe sipër nëse preferoni mund t’i lyeni me të verdhë veze.

I pjekim për 25 minuta, i nxjerrim nga furra dhe i lëmë të ftohen.  Sipas preferencës, para se t’i shërbejmë i spërkasim me pak fara susami sipër. /Lajmi.net/