Receta e ditës – Mish me krem qumështi

receta-e-dites-–-mish-me-krem-qumeshti

Kjo është një recetë elegante në pamje dhe me shije të mrekulleshme.

Menjëherë sapo e provon shija fantastike që merr mishi nga kombinimi i salcës shoqëruar edhe me patate është me të vërtetë unike.

Më poshtë do të ndiqni recetën, e cila kërkon pak kujdes nue përgatitje por që në përfundim të përfshin tërësisht me shijen e saj.

Përbërësit

 500 gr mish qengji tul

1 kokërr qepë e vogël

4-5 patate mesatare

3 lugë gjelle gjalpë

1 lugë gjelle vaj ulliri

Një lugë gjelle lëng limoni

1 filxhan çaji qumësht

4 lugë gjelle miell

½ l lëng mishi

2 thelpinj hudhër

Kripë

Piper

 Majdanoz

Përgatitja

Si fillim, ndani mishin e qengjit në copa.

Vendosni një tenxhere me vaj ulliri dhe një lugë gjalpë në zjarr.  Shtoni aty copat e mishit, kaurdisini për pak, shtoni qepën e grirë hollë dhe vijoni t’i kaurdisni.

Shtoni kripë dhe ujë derisa copat e mishit të mbulohen por jo plotësisht.

Lëreni mishin të ziejë derisa të zbutet dhe më pas largojeni nga tenxherja dhe vendoseni në një enë mënjanë.

Në lëngun e mishit që po zjen vendosni patatet e prera në katër pjesë nëse janë mesatare dhe në gjashtë pjesë nëse janë të mëdha.

Lërini të ziejnë për 10-20 minuta dhe më pas largojini edhe ato nga tenxherja dhe lërini mënjanë.

Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe ruajeni lëngun e mbetur për përgatitjen e salcës.

Ndërkohë, në një tigan shtojmë gjalpin e freskët dhe pak vaj ulliri dhe e vendosim në zjarr.

Më pas, shtoni miellin dhe pak kripë dhe ta skuqni derisa të zverdhet.

Në vijim, shtoni qumështin dhe përzjeheni pa ndërprerje në zjarr shumë të ngadaltë derisa të trashet në formën e salcës.

Kur salca të jetë gati shtojeni tek tenxherja ku keni lëngun e mishit, shtoni dhe edhe thelpinjtë e hudhrës të shtypur në grimca të vogla.

Vendoseni në zjarr dhe përzjeheni derisa salca të jetë kremoze jo shumë e plotë por as jo shumë e lëngshme, në fund hidhini dhe lëngun e limonit.

Kur ta servirni, vendosni copat e mishit në pjatë si dhe patate dhe sipër mbulojeni tërësisht me salcën e përgatitur. Spërkateni me majdanoz të grirë hollë dhe shijojeni./Lajmi.net/