Putin: Vaksinat ruse janë po aq të besueshme sa kallashnikovi

putin:-vaksinat-ruse-jane-po-aq-te-besueshme-sa-kallashnikovi

“Vaksinat ruse të koronavirusit janë po aq të besueshme sa arma kallashnikov”. Kështu ka deklaruar Presidenti Vladimir Putin, ndërsa vendi regjistroi një version me dozë të vetme të vaksinës Sputnik V.

“Unë e di që një tjetër vaksinë e jona është përgatitur për regjistrim, Sputnik Light” , tha Putini, pak para se vaksina të autorizohej nga Ministria e Shëndetësisë.

Duke folur gjatë një konference me video me Zëvendës Kryeministren Tatyana Golikova të enjten, Presidenti shtoi se vaksinat e Rusisë bazohen në teknologji të provuar që është gjithashtu moderne, e besueshme dhe e sigurt.

“Po aq të besueshme sa arma e sulmit kallashnikov,” vuri në dukje ai, duke shtuar se po citonte “një nga ekspertët evropianë”. Putin me sa duket po i referohej një deklarate të bërë nga kryetari i Shoqatës Austriake të Sëmundjeve Infektive dhe Mjekësisë Tropikale, Profesor Florian Thalhammer, në shkurt. /abcnews

The post Putin: Vaksinat ruse janë po aq të besueshme sa kallashnikovi appeared first on Mesazhi.com.