Përleshjet në Jeruzalem, Netanyahu mbron veprimin e policisë izraelite

perleshjet-ne-jeruzalem,-netanyahu-mbron-veprimin-e-policise-izraelite

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka mbrojtur veprimin e policisë kundër protestuesve palestinezë pas dy netëve përleshje në Jeruzalem.

Ai tha se Izraeli “nuk do të lejojë asnjë element radikal të prishë qetësinë” në qytet mes shqetësimeve në rritje mbi dhunën.

SHBA, BE, Rusia dhe OKB shprehën të shtunën alarmin. Përleshjet pasojnë një muaj tensionesh, me dëbimin e kërcënuar të familjeve palestineze.

Më e fundit erdhi në prag të një seance të pritur në Gjykatën e Lartë Izraelite të çështjes me familje, të përbërë nga më shumë se 70 persona, duke apeluar kundër një urdhri dëbimi në favor të një organizate hebreje në rajonin Shejh Jarrah të Jeruzalemit Lindor. Por seanca u anulua të dielën pas një kërkese nga Prokurori i Përgjithshëm i Izraelit. Një datë e re do të caktohet në 30 ditët e ardhshme.

Ndërkohë, ka shqetësime në rritje që Marshi vjetor i Flamurit të Ditës së Jeruzalemit, i cili tradicionalisht mbledh mijëra të rinj sionistë duke marshuar nëpër Lagjen Myslimane të Qytetit të Vjetër të Jeruzalemit Lindor mund të çojë në më shumë dhunë. Një ish-zyrtar i lartë i mbrojtjes, Amos Gilad, bëri thirrje që marshimi të anulohej. /abcnews

The post Përleshjet në Jeruzalem, Netanyahu mbron veprimin e policisë izraelite appeared first on Mesazhi.com.