Papa Françesku takon klerikët Shiit në Irak

papa-francesku-takon-kleriket-shiit-ne-irak

Papa Françesku po zhvillon një takim simbolik me një nga figurat më të fuqishme Shiite në ditën e dytë të udhëtimit të tij historik në Irak.

Takimi i Papës me Ajatollah Ali al-Sistanin, udhëheqësin shpirtëror të muslimanëve Shiitë, po ndodh në qytetin e shenjtë të Naxhaf (Najaf).

Është udhëtimi i parë ndërkombëtar i Papës që nga fillimi i pandemisë – dhe vizita e parë ndonjëherë papnore në Irak.

Covid-19 dhe frika e sigurisë e kanë bërë këtë udhëtimin më të rrezikshëm të Papës deri më tani.

Udhëheqësi 84-vjeçar i kishës katolike më herët u tha gazetarëve se ai ndjehej “i detyruar” të bënte udhëtimin “emblematik”, i cili do ta shihte atë duke vizituar disa vende për katër ditë në Irak.

Bisedimet e Papës me klerikun kryesor Shia 90-vjeçar ka të ngjarë të përqendroheshin në çështje ndërfetare të tilla si pakica e krishterë në Irak, të cilët po ashtu si tërë populli Irakian janë goditur nga valët e dhunës që nga pushtimi i Irakut i udhëhequr nga SHBA në 2003.

The post Papa Françesku takon klerikët Shiit në Irak appeared first on Mesazhi.com.