Papa fillon vizitën treditore në Irak

papa-fillon-viziten-treditore-ne-irak

Papa Françesku nisi vizitën treditore në Irak, të parën vizitë që prej fillimit të pandemisë.

Gjatë këtyre ditëve ai pritet të vizitojë Bagdadin, Jugun e Irakut dhe Erbilin në veri, i cili u bë shënjestër e sulmeve me raketa rreth një javë më parë.

“Unë vij si një pelegrin, si një pelegrin i penduar për t’iu lutur faljes dhe pajtimit nga Zoti pas viteve të luftës dhe terrorizmit, për t’i kërkuar Zotit ngushëllimin e zemrave dhe shërimin e plagëve”, tha Papa Françesku në një mesazh me video, dërguar njerëzve të Irakut, raporton A2.

Kjo do të jetë vizita e parë e një Pape në Irak, një udhëtim i rrezikshëm ky që është shmangur nga paraardhësit e tij.

Iraku vazhdon të ketë luftime e trazira që nga viti 2003, kur koalicioni i organizuar nga Shtetet e Bashkuara pushtoi Irakun, me pretekstin se Iraku nuk kishte arritur të braktiste programin e tij të armëve të shkatërrimit në masë në kundërshtim me Rezolutën 687 të Kombeve të Bashkuara. Ky pretendim bazohej në dokumentet e siguruara nga CIA dhe qeveria Britanike që më vonë u zbuluan se nuk ishin të besueshme.

The post Papa fillon vizitën treditore në Irak appeared first on Mesazhi.com.