Pakistani ofron Shri Lankës ndihmë në fushën e mbrojtjes

pakistani-ofron-shri-lankes-ndihme-ne-fushen-e-mbrojtjes

Pakistani ka ofruar një kredi prej 50 milion dollarë për fushën e mbrojtjes së Shri Lankës, thotë ministria e tij e jashtme ndërsa Kryeministri pakistanez Imran Khan përfundoi një vizitë historike në vendin ishull.

 

Janë bërë gjithashtu marrëveshje në fushën e inteligjencës dhe bashkëpunimit për çështje të tjera si për ato të ekonomisë, kulturës, arsimit e sigurisë, përfshirë operacionet anti-terrorizëm dhe anti-krim. Khan u largua nga Shri Lanka të Mërkurën pas një vizite dy-ditore ku ai zhvilloi bisedime me homologun e tij të Shri Lankës Mahinda Rajapaksa dhe Presidentin Gotabaya Rajapaksa.

“Të dy palët shprehën kënaqësinë për bashkëpunimin ekzistues dypalësh në fushën e mbrojtjes dhe vunë në dukje se ngritja e bisedimeve të nivelit të stafit për Dialogun e Mbrojtjes ka dhënë më tej një mundësi për të zgjeruar marrëdhëniet e sektorit të sigurisë, “u  tha një deklaratë të përbashkët. Pakistani ka siguruar një mbështetje të konsiderueshme ushtarake në Shri Lanka në të kaluarën, veçanërisht në fazat e mbylljes së luftës civile me dekada të vendit kundër rebelëve Tamil, kur forcat pakistaneze ofruan trajnim dhe mbështetje materiale për ushtrinë e Shri Lankës. /Mesazhi.com/AJA

The post Pakistani ofron Shri Lankës ndihmë në fushën e mbrojtjes appeared first on Mesazhi.com.