OKB dënon përdorimin e forcës së Izraelit kundër civilëve palestinezë

okb-denon-perdorimin-e-forces-se-izraelit-kunder-civileve-palestineze

Shefja e Kombeve të Bashkuara për të Drejta të Njeriut, shprehu keqardhje për përdorimin e forcës “së tepruar ose të pajustifikuar” nga forcat izraelite të sigurisë ndaj palestinezëve, si dhe “goditjet e kundërshtarëve” nga Autoriteti Palestinez, në një raport në sesionin e 48 -të të Këshillit të të Drejtave të Njeriut.

“Në Territorin Palestinez të Pushtuar, dënojmë rastet e vazhdueshme dhe në rritje të përdorimit të tepruar ose të pajustifikuar të forcës kundër civilëve palestinezë nga Forcat e Sigurisë Izraelite,” tha Michelle Bachelet, komisionerja e lartë e OKB -së për të drejtat e njeriut, në fillim të sesionit.

Ajo tha se në vitin 2021 deri më tani, 54 palestinezë, përfshirë 12 fëmijë, janë vrarë nga forcat izraelite vetëm në Bregun Perëndimor – më shumë se dyfishi i shifrës së vitit të kaluar.

Mbi 1.000 njerëz janë plagosur me municion të gjallë. Përdorimi i rregullt i forcës vdekjeprurëse është qartë në kundërshtim me standardet ndërkombëtare.

“Unë jam gjithashtu shumë e shqetësuar nga goditjet e kundërshtareve nga Autoriteti Palestinez në muajt e fundit,” tha Bachelet. Gjatë protestave që pasuan “vrasjen tronditëse” të aktivistit Nizar Banat në qershor, Forcat Palestineze të Sigurisë përdorën “forcë të pajustifikueshme” kundër protestuesve paqësorë.

Një nga stafi i saj që monitoronte protestat ishte në mesin e atyre që u rrahën.

“Arrestimet e dhjetëra aktivistëve në gusht sugjerojnë se represioni po thellohet. Unë u bëj thirrje autoriteteve të sigurojnë sigurinë e protestuesve dhe të respektojnë liritë themelore.”

Raporti i Bachelet gjithashtu kishte komente për Afganistanin, Bjellorusinë, Kamboxhian, Republikën Demokratike të Kongos, rajonin Tigray të Etiopisë, Gjeorgjinë, Mianmarin, Nikaraguan, Filipinet, Sudanin e Jugut, Sri Lankën, Sudanin, Sirinë, Ukrainën, Venezuelën dhe Jemenin.

“Më vjen keq që nuk jam në gjendje të raportoj përparimin në përpjekjet e mia për të kërkuar qasje kuptimplote në Rajonin Autonom të Ujgurit Xinjiang” në Kinë, shtoi Bachelet në fund.

Ndërkohë, zyra e Bachelet po përfundon vlerësimin e informacionit të disponueshëm mbi “pretendimet për shkelje serioze të të drejtave të njeriut në atë rajon, me qëllim që ta bëjë atë publike”. /mesazhi

The post OKB dënon përdorimin e forcës së Izraelit kundër civilëve palestinezë appeared first on Mesazhi.com.