Njerëz të armatosur lirojnë më shumë se 1,800 të burgosur nga burgu nigerian

njerez-te-armatosur-lirojne-me-shume-se-1,800-te-burgosur-nga-burgu-nigerian

Më shumë se 1,800 të burgosur janë në arrati në Nigerinë juglindore pasi u arratisën kur persona të armatosur rëndë sulmuan burgun e tyre duke përdorur eksplozivë dhe granata, thanë autoritetet.

Policia nigeriane tha se besonte se grupi i ndaluar separatist, Populli Indigjen i Biafrasë (IPOB), ishte pas sulmit në qytetin Owerri, por një zëdhënës i grupit mohoi përfshirjen.

Lëvizja secesioniste në juglindje është një nga disa sfidat serioze të sigurisë me të cilat përballet Presidenti Muhammad Buhari, duke përfshirë një kryengritje islamike qe një dekadë në verilindje, një grumbull rrëmbimesh nëpër shkolla në veriperëndim dhe piraterinë në Gjirin e Guinesë.

Buhari tha se sulmi, në një qytet pranë rajonit Delta, rajon i pasur me naftë ishte një “akt terrorizmi”. Ai urdhëroi forcat e sigurisë të kapnin të burgosurit që po iknin.

IPOB dëshiron pavarësinë për rajonin në Nigerinë juglindore që e quajnë Biafra. Një milion njerëz vdiqën në luftën civile 1967-70 midis qeverisë nigeriane dhe secesionistëve atje. /Mesazhi.com

The post Njerëz të armatosur lirojnë më shumë se 1,800 të burgosur nga burgu nigerian appeared first on Mesazhi.com.