Nga marsi i vitit të kaluar deri tani mbi 105 mijë qytetarë rezultuan pozitivë me COVID-19

nga-marsi-i-vitit-te-kaluar-deri-tani-mbi-105-mije-qytetare-rezultuan-pozitive-me-covid-19

Tani për tani në Kosovë janë gjithsej  7 mijë e 983 raste aktive të qytetarëve të cilët po përballen me virusin COVID-19.

Në kuadër të testimeve gjatë 24 orëve të fundit u bë e ditur se janë regjistruar edhe 101 raste të reja, ndërsa numri i pacientëve që humbën jetën është katër.

Nga fillimi i pandemisë deri më tani në Kosovë me koronavirus janë infektuar gjithsej 105 mijë e 636 qytetarë, transmeton lajmi.net.

Të dyshimtë për këtë virus ishin 541 mijë e 762 persona.

Njoftimi i fundit nga IKSHPK:

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.052 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 101 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 4 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 1 rast (82 vjeç), Prizren 1 rast (63 vjeç), Suharekë 1 rast (59 vjeç), Vushtrri 1 rast (78 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 105.636 raste nga 541.762 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.187 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 421 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 95.466 raste, kurse numri i rasteve aktive është 7.983.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 33 raste, Gjilan 9 raste, Prizren 9 raste, Gjakovë 8 raste, Ferizaj 6 raste, Mitrovicë 6 raste, Fushë-Kosovë 5 raste, Obiliq 5 raste, Pejë 5 raste, Deçan 4 raste, Podujevë 4 raste, Lipjan 3 raste, Rahovec 2 raste dhe me nga një rast komunat Kaçanik dhe Vushtrri.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën!

Respektoni distancën!./Lajmi.net/