Ndryshimi i klimës: 2020 ishte viti më i nxehtë i regjistruar në Europë

ndryshimi-i-klimes:-2020-ishte-viti-me-i-nxehte-i-regjistruar-ne-europe

Europa përjetoi vitin e saj më të nxehtë të regjistruar vitin e kaluar, ndërsa Arktiku pësoi një verë zjarresh ekstreme pjesërisht për shkak të mbulesës së ulët të borës ndërsa efektet e ndryshimit të klimës u intensifikuan, tha të enjten shërbimi i vëzhgimit i Bashkimit Evropian.

Ndërsa udhëheqësit botërorë u përgatitën të tregojnë planet e tyre për të luftuar ndryshimin e klimës në një samit të udhëhequr nga SH.B.A, shkencëtarët e BE lëshuan një kujtesë të zymtë se ndikimet e një bote më të ngrohtë janë tashmë këtu.

Temperatura mesatare vjetore e Europës në vitin 2020 ishte më e larta e regjistruar dhe të paktën 0.4 gradë Celsius mbi pesë vitet e ardhshme më të ngrohta të gjitha këto ndodhën në dekadën e fundit, tha shërbimi i vëzhgimit Copernicus Earth.

“Temperaturat po rriten në të gjitha stinët në Europë,” tha Freja Vamborg, shkencëtare e vjetër në Copernicus.

Të dhënat e temperaturës së Kopernikut kthehen në 1950. Por viti i kaluar ishte gjithashtu më i nxeti në Europë kur u kontrollua nga grupet e të dhënave duke filluar në 1850, tha ai.

Ishte dimri më i nxehtë i regjistruar, me 3.4 gradë Celsius mbi temperaturën mesatare të dimrit europian të parë gjatë 1981-2020.

Ishte gjithashtu vjeshta më e ngrohtë e Europës, ndërsa valët e nxehtësisë verore nuk ishin aq të forta apo të zgjatura sa në vitet e fundit, megjithë xhepat e nxehtësisë rekord-thyer në vendet përfshirë Skandinavinë dhe Francën.

Ndërkohë, Arktiku pa një “vit spektakolar”, tha Vamborg, duke treguar një verë zjarresh rekord-thyerje në Arktik Siberi, të cilat u përkeqësuan nga temperaturat e larta dhe mbulesa më e ulët se mesatarja e borës.

Temperatura mesatare në Siberinë Arktike vitin e kaluar theu rekorde me një diferencë të madhe në 4.3 gradë Celsius mbi mesataren 1981-2020.

Globalisht, 2020 ishte një nga tre vitet më të nxehta në botë të regjistruara, duke konfirmuar gjetjet e lëshuara këtë javë nga Organizata Botërore Meteorologjike.

BE të mërkurën vendosi një objektiv për të ulur emetimet më shpejt këtë dekadë dhe Shtetet e Bashkuara pritet të bëjnë të njëjtën gjë të enjten, duke rritur presionin mbi vendet duke përfshirë Kinën dhe Indinë.

Aktualisht, premtimet e kombinuara të vendeve janë shumë larg shkurtimeve të shpejta të shkarkimeve që shkencëtarët thonë se janë të nevojshme për të kufizuar ngrohjen në 1.5 gradë mbi nivelet para-industriale dhe për të shmangur ndikimet më të rënda të ndryshimit të klimës./abcnews

The post Ndryshimi i klimës: 2020 ishte viti më i nxehtë i regjistruar në Europë appeared first on Mesazhi.com.