Ministrat e Jashtëm të Turqisë dhe Greqisë përlahen mes veti në konferencë për shtyp

ministrat-e-jashtem-te-turqise-dhe-greqise-perlahen-mes-veti-ne-konference-per-shtyp

Duke kërkuar një mënyrë për të lehtësuar tensionet mbi mosmarrëveshjet territoriale në Mesdheun lindor, ministri grek Nikos Dendias u takua me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe ministrin e Jashtëm Mevlut Cavusoglu në takimin e parë të zyrtarëve të të dy vendeve që kur marinat e tyre gati u përleshën vitin e kaluar.

Atmosfera e përzemërt në konferencë u bë e thartë kur Dendias tha se ai do t’i përgjigjej shkeljes së sovranitetit grek me sanksione dhe Çavushoglu hodhi poshtë komentet e tij si “të papranueshme”.

“Ju keni ardhur këtu dhe po përpiqeni të akuzoni Turqinë, për t’i dërguar një mesazh vendit tuaj. Eshtë e papranueshme për mua,” u përgjigj Çavushoglu, raportoi Reuters.

Të dy vendet janë aleatë në NATO, por mendojnë ndryshe për gjëra të tjera, të tilla si madhësia e vijës bregdetare të Mesdheut, hapësira ajrore, burimet e energjisë, Qiproja e ndarë etnikisht dhe statusi i disa ishujve në Detin Egje.

Tensionet u rritën verën e kaluar kur Turqia dërgoi një anije shpimi nëndetëse në ujërat e diskutueshme në Mesdhe, por pjesërisht u lehtësua kur Ankaraja tërhoqi anijen dhe vendet rinisën bisedimet bilaterale mbi çështjet e diskutueshme pas një bllokimi pesë-vjeçar.

Bisedimet filluan me ofrimin e ndihmës greke për aspiratat turke për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian dhe një program të ri për rivendosjen e marrëdhënieve, por Dendias akuzoi Turqinë për dërgimin e aeroplanëve përsëri mbi territorin grek përsëri.

“Pozicioni i Greqisë është i qartë: Turqia ka shkelur ligjin ndërkombëtar dhe ligjin detar në Detin Egje dhe Mesdheun lindor,” tha Dendias.

Çavusoglu hodhi poshtë akuzën, duke thënë se Turqia nuk kishte shkelur sovranitetin grek me kërkimet e saj dhe shpimet nën ujë dhe akuzoi Athinën për shtyrjen e migrantëve përsëri në Detin Egje.

“Kur futemi në akuza të ndërsjellta, kemi shumë për t’i thënë njëri-tjetrit. Nëse doni të vazhdoni këto grindje, tensione, mundeni, dhe ne do të vazhdojmë të njëjtën gjë,” shtoi ai.

Por të dy palët thanë se duan të vazhdojnë të punojnë për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre përmes dialogut.