Media boshnjake: Radikali serb Sheshel kërcënon ushtarët kroatë në Kosovë

media-boshnjake:-radikali-serb-sheshel-kercenon-ushtaret-kroate-ne-kosove

Kështu po raporton mediumi boshnjak “radiosarajeva.ba”, e cila thotë se pasi media serbe njoftoi se ushtria kroate do të ndërtojë bzë në Kosovë, e pakonfirmuar ende, Sheshel bëri fyerje ndaj shqiptarëve, transmeton lajmi.net

“Kroatët duhet të paralajmërohen se ajo që po bëjnë nuk është e ligjshme. Ushtarët legalë në Kosovë, kur janë të huaj, janë vetëm ata që dërgohen brenda KFOR, dhe ata që kalojnë KFOR dhe që punojnë për një bazë të veçantë kroate, kanë për ne. Statusi i një bande bandite. Le të mos befasohen nëse një ditë i varrosim me raketa dhe shkatërrojmë gjithçka atje, dhe ata që ne kapim përfundimisht të dënohen si banditë me burgime të gjata. Ata nuk janë të mbrojtur nga e drejta ndërkombëtare”, kërcënoi Sheshel.

Sipas mediumit, deklarata e Sheshel erdhi pasi që u njoftua jozyrtarisht se Kroacia mund të rrisë numrin e pjesëtarëve të ushtrisë në kuadër të misionit paqeruajtës të KFOR-it. /Lajmi.net/