Media belge kritikon krerët evropianë Michel dhe von der Leyen

media-belge-kritikon-kreret-evropiane-michel-dhe-von-der-leyen

Një gazetë e përditshme belge krahasoi Presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel dhe Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, me “sulmues papërvojë dhe ambicioz që nuk e pasojnë njëri-tjetrin”, pas incidentit të protokollit gjatë vizitës së tyre të 6 prillit në kryeqytetin turk, Ankara, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke pretenduar se dy udhëheqësit e institucioneve të lidhura me BE-në “harxhojnë fuqinë e Evropës në botë”, gazeta flamane “De Tijd” tha se incidenti shkaktoi reagime nga gratë në Evropë.

Gazeta theksoi se Michel një pjesë të përgjegjësisë për incidentin ia la protokollit turk.

U vërejt se oficerët e protokollit të Michelit panë udhëheqësin e tyre përpara një pozite, por takime të ngjashme nuk bënin dallim midis presidentëve të mëparshëm të këshillit dhe komisionit.

Gazeta theksoi se kishte pasur “grindje fëmijërore” më parë, përfshirë atë se kush do të drejtojë një video konferencë me Kryeministrin e Britanisë, Boris Johnson.

Pas këtij incidenti, Francois Roux, i cili ishte drejtor i stafit special të Michel, u shkarkua.

Duke shkruar që Michel dhe Von der Leyen vepruan si “sulmues papërvojë dhe ambicioz që nuk e pasojnë njëri-tjetrin”, gazeta rikujtoi se të dy udhëheqësit “mbështeten në një rreth të vogël besnikësh të politikave të tyre”.

Gjithashtu u theksua se midis diplomatëve flitej se kishte një xhelozi të madhe personale dhe se ekipet e Michel dhe Von der Leyen kanë komunikuar më pak me njëri-tjetrin sesa ekipet e presidentëve të mëparshëm të këshillit dhe komisionit.

Incidenti

Më 6 prill, Michel dhe Von der Leyen vizituan Ankaranë dhe u takuan me Presidentin turk, Recep Tayyip Erdoğan, si pjesë e përpjekjeve diplomatike për të përmirësuar marrëdhëniet midis BE-së dhe Turqisë.

Në videon e publikuar përpara takimit, Von der Leyen duket e befasuar ndërsa Michel-it i ofrohet një karrige pranë Erdoğan-it. Ajo mbeti në këmbë dhe shihet e shqetësuar se ku të ulet dhe bën një gjest me dorën e saj të djathtë duke thotë “ehm”. Më në fund asaj i ofrohet një vend në një divan aty pranë.

Duke folur për gazetarët të enjten, ministri i Jashtëm turk, Mevlüt Çavuşoğlu, minimizoi incidentin, duke thënë se Turqia kishte përmbushur të gjitha kërkesat e protokollit nga pala e BE-së.

Burimet turke thanë se Ankaraja nuk ka marrë ndonjë kërkesë të veçantë para takimit në lidhje me rregullimin e ulëseve.

“Thelbësore është që zyrtarët e delegacionit të vendit mysafir të shprehin të gjitha kërkesat e tyre në lidhje me vizitën në mënyrën sa më të qartë, në mënyrë që të ketë një takim të suksesshëm”, shtuan ata.

Burimet thonë se, me sa duket, kreu i protokollit të Këshillit Evropian, Kirsi Punkkinen, ishte i mashtruar për këtë çështje, duke shtuar se Punkkinen dhe këshilltari i ri diplomatik i Von der Leyen, Fernando Andresen Guimaraes, kishin kohë të mjaftueshme për të korrigjuar një gabim të mundshëm.

Zyrtarët e BE-së pretenduan se në dhomën e ngrënies, në të cilën morën mundësinë e hyrjes disa çaste më parë, ata kishin tre karrige për VIP-at e rreshtuar për kreun e Komisionit Evropian.

Autoritetet turke tërhoqën vëmendjen për faktin se pala e BE-së ishte mashtruar lidhur me këtë çështje.

Në përputhje me rrethanat, zyrtarët e delegacionit mysafir u ftuan në dhomën e ngrënies së punës sapo filloi takimi dhe atyre iu dha informacion në lidhje me rregullimin atje.

Para takimit të tyre, Erdoğan pyeti të dy Von der Leyen dhe Michel se si do të donin që t’i bënin fotot e tyre, dhe ata vendosën të bënin një foto së bashku, thuhej më tej.

Megjithatë, zyra për shtyp e Këshillit të BE-së ndau një foto të Erdoğan dhe Michel në Twitter në të cilën ishte prerë Von der Leyen nga fotoja, shtoi ajo.​​​​​​​

The post Media belge kritikon krerët evropianë Michel dhe von der Leyen appeared first on Mesazhi.com.