Mbi 1.600 sulme ndaj emigrantëve në Gjermani gjatë vitit të kaluar

mbi-1.600-sulme-ndaj-emigranteve-ne-gjermani-gjate-vitit-te-kaluar

Vitin e kaluar ka pasur 1 mijë e 606 sulme ndaj azilkërkuesve në Gjermani.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme, në këto sulme u plagosën 201 persona.

Në vitin 2020 u kryen 84 sulme ndaj konvikteve ku strehohen azilkërkuesit. Autorët e 79 prej tyre ekstremistë të djathtë ose njerëz afër të djathtës ekstreme.

Ndërkaq u regjistruan 67 sulme ndaj organizatave që ndihmojnë azilkërkuesit dhe refugjatët. Sulmet në fjalë u kryen si një akt fyerjeje, nxitje të urrejtjes dhe armiqësisë, dëmtim të pronës dhe dhunë.

Kurse një vit më parë u regjistruan 1 mijë e 606 sulme ndaj azilkërkuesve në Gjermani. /trt

The post Mbi 1.600 sulme ndaj emigrantëve në Gjermani gjatë vitit të kaluar appeared first on Mesazhi.com.