Masat antiCOVID-19, shpërthejnë protestat në Itali

masat-anticovid-19,-shperthejne-protestat-ne-itali

AP raporton shkrimin e agjencisë La Prese se një oficer policie u plagos në përleshjet e sotme ku morën pjesë qindra demonstrues që po kërkonin nga qeveria t’i lejojë ata të punojnë përsëri.

Forcat e sigurisë ndërhynë pasi protestuesit u përpoqën të thyejnë kordonin e policisë dhe se anëtarët e grupeve ekstreme të krahut të djathtë ishin midis atyre që morën pjesë në trazira.

Duke shprehur solidaritet me policin e lënduar, nënsekretari i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Italisë, Carlo Sibilia, tha në një deklaratë me shkrim se asnjë dhunë nuk do të tolerohet, sipas AP.

Restorantet, baret dhe kafenetë në Itali janë të mbyllura të paktën deri në fund të prillit dhe ato lejohen vetëm përmes shitjes në banak ose shërbimit të dorëzimit.