Kurti për Adem Demaçin: Ishte veprimtari më unik që kemi pasur

kurti-per-adem-demacin:-ishte-veprimtari-me-unik-qe-kemi-pasur

Pjesë e kësaj tryeze ishte edhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherit kandidati për kryeministër, Albin Kurti, i cila tha se Demaçi është veprimtari më unik që ka pasur kombi shqiptar.

“Të gjithë e kemi njohur si të pathyeshëm dhe pa lodhshëm. Ai kurrë nuk është stepur prej frikës, e as lodhur prej padrejtësisë. Ai ishte një vetmohim me paramendim. Është veprimtari më unik që kemi pasur dhe më autentik që mundesh ta imagjinosh”, tha ai.

Në këtë tryezë i pranishëm ishte edhe kryetari i BDI-së në Maqedoninë Veriore, Ali Ahmeti i cili tha se Demaçi ishte frymëzim i gjallë për të gjithë.

Ndërsa, kryetari i Shoqatës të Burgosurve Politik, Hydajet Hyseni derisa thuri lavde për Demaçin u shpreh kritik edhe karshi institucioneve dhe njerëzve që sipas tij dëshirojnë ta heshtin emrin e Adem Demaçit.