Kurti në Shtërpcë me ish-këshilltarin simpatizant të kriminelit Ratko Mlladiq

kurti-ne-shterpce-me-ish-keshilltarin-simpatizant-te-kriminelit-ratko-mlladiq

Mbrojtja e lumit të Shtërpcës ishte arsyeja që dha Kurti për vizitën që sot bëri në këtë komunë, shkruan lajmi.net.

Kreu i VV-së, u pa të jetë i shoqëruar gjatë kësaj vizite edhe nga ish-këshilltari i tij, Nenad Rashiq.  Përveç Rashiqit, me Kurtin në Shtërpcë ishte edhe një serb tjetër, i cili gjithashtu kishte shërbyer si këshilltar i Kurtit gjatë kohës që ky ishte kryeministër vitin e kaluar. Ky person është Cvetko Veljkoviq.

Por historia e Veljkoviqit është pak më ndryshe se e Nenad Rashiqit. Lajmi.net kishte raportuar vitin e kaluar për emërimin e Veljkoviq, i cili shprehte haptas simpatinë e tij për kriminelin serb të luftës, Ratko Mlladiq.

Kurti e bën këshilltar serbin që shpërndante këngë heroizuese për Ratko Mlladiqin

Në vitin 2014, Cvetkoviq shpërndante këngë heroizuese për Mlladiqin, por që kjo nuk është se i kishte penguar fort Kurtit kur e kishte emëruar si këshilltar.

Kënga të cilët e shpërndante Cvetkoviq, ishte publikuar nga një rrjet i “këngëve patriotike serbe” në Youtube. E njëjta titullohet “Radko Mlladiq – Po më gjykojnë”.

Kujtojmë se Mlladiq është i dënuar me burgim të përjetshëm për 10 akuza për krime lufte, gjenocid e krime kundër njerëzimit.

Përveç kësaj, Cvetkoviq në Facebook shpërndante edhe lajme që kanë të bëjnë me mohimin e shtetësisë së Kosovës, në të cilat citohen fjalët e një ish-politikani gjerman.

Ky i fundit, në lajmin të cilin e shpëndante Cvetkoviq, thoshte se Gjermania nuk është dashur ta njihte kurrë Kosovën, dhe kundërshtonte hapur intervenimin e NATO-s në Kosovë. /Lajmi.net/