Katër komuna në zonën e kuqe, mbesin edhe 6 mijë e 721 raste aktive me koronavirus

kater-komuna-ne-zonen-e-kuqe,-mbesin-edhe-6-mije-e-721-raste-aktive-me-koronavirus

Që nga fillimi i pandemisë e deri tani, me virusin COVID-19 janë konfirmuar gjithësej 62 mijë e nëntë kosovarë, shkruan lajmi.net.

Ky numër është nga 247 mijë e 484 testime gjithësej.

Nga COVID-19 janë shëruar gjithësej 53 mijë e 768 persona.

Kësisoj, numri i rasteve aktive aktualisht është 6 mijë e 721.

Në zonën e kuqe edhe këtë javë janë: Prishtina dhe Fushë Kosova si dhe Suhareka dhe Zveçani.

Ndërsa, në zonën e verdhë janë: Lipjani, Obiliqi,Vushtrria, Prizreni, Peja, Gjakova, Podujeva, Ferizaj, Mitrovica e Jugut dhe ajo e Veriut.

Kurse, në zonën e gjelbër janë: Vitia, Rahoveci, Gjilani, Dragashi, Drenasi, Istogu, Klina, Skenderaj, Deçani, Kamenica, Malisheva, Juniku, Kaçaniku, Kllokoti, Leposaviqi, Zubin Potoku, Mamusha, Novobërda, Hani i Elezit, Parteshi, Rranillugu, Shtëprca, Graçanica dhe Shtimja.

Në zonën e kuqe janë qytet që kanë mbi 150 raste me COVID-19 në 100.000 banorë brenda 7 ditësh.

Në zonën e verdhë janë qytetet që kanë deri në 76-150 raste me COVID-19 në 100.000 banorë brenda 7 ditësh.

Në zonën e gjelbër janë qytetet që kanë deri në 75 raste me COVID-19 në 100.000 banorë brenda 7 ditësh. /Lajmi.net/