Izraeli ngrin planin për të dërguar vaksina te aleatët e huaj

izraeli-ngrin-planin-per-te-derguar-vaksina-te-aleatet-e-huaj

Plani i diskutueshëm për dërgimin e vaksinave të tepërta të koronavirusit tek një grup i kombeve aleate tërhiqet pas sfidave ligjore.

Plani i kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për të dërguar vaksinat e tepërta të koronavirusit tek një grup i kombeve aleate u ngri të enjten pas një sfide ligjore të marrëveshjes, njoftoi zyra e tij. Ishte kthesa e fundit në një ngjarje që ka ngritur pikëpyetje në vend në lidhje me autoritetin vendimmarrës të Netanyahut, si dhe lëvizjen e tij për të ndihmuar kombet e largëta në Afrikë dhe Amerikën Latine në një kohë kur territoret fqinje të okupuara Palestineze po përpiqen të sigurojnë furnizimet e tyre të vaksinave.

Më herët të enjten, Ministri i Jashtëm palestinez Riad el-Maliki i quajti dërgesat e vaksinave të Netanyahut jashtë shtetit “shantazhe politike dhe një akt imoral”, duke akuzuar Izraelin për “shfrytëzimin e nevojave humanitare të këtyre vendeve”. /Mesazhi.com/AJA

The post Izraeli ngrin planin për të dërguar vaksina te aleatët e huaj appeared first on Mesazhi.com.