Ilaçi që Allahu përmend në Kuran parandalon sulmet në zemër dhe goditjet në tru

ilaci-qe-allahu-permend-ne-kuran-parandalon-sulmet-ne-zemer-dhe-goditjet-ne-tru

Shkencëtarë, mjekë dhe ekspertë tjerë kanë konfirmuar vazhdimisht përfitimet e konsumit të rregullt të mjaltit në kombinim me kanellën, si një armë të fuqishme në luftën kundër shumë sëmundjeve.
Për më shumë se 4,000 vjet, mjalti është përdorur si një ilaç tradicional për pothuajse çdo sëmundje. Egjiptianët e përdorën për shërim të plagëve, grekët për jetëgjatësi, ndërsa indianët për të rivendosur ekuilibrin në organizëm. Mjekësia moderne dëshmon në vërtetësinë e këtyre.
Ashtu siç kishte mendime pozitive për mjaltin, edhe kanella gjithashtu njihet që nga kohërat antike. Kanella konsiderohej si dhuratë e përshtatshme për murgjit për shkak të përfitimeve të saj në trajtimin e shumë sëmundjeve. Këto janë disa nga kombinimet e këtyre përbërësve të fuqishme natyrorë që mund të përdoren për trajtimin e disa sëmundjeve, përfshirë ato kronike siç është artriti.

Ulja e nivelit të kolesterolit

Shtoni dy lugë mjaltë dhe tre lugë kanelle në një filxhan të madh çaji. Konsumi i kësaj përzierje do të shkaktojë një ulje të kolesterolit me 10% brenda dy orësh.

Sëmundjet kardiovaskulare

Në mëngjes, në vend të marmelatës ose reçelit, vendosni pak mjaltë dhe kanellë në një fetë bukë. Nëse e konsumoni rregullisht këtë kombinim, do t’ju ndihmojë të ulni nivelin e kolesterolit në gjak dhe të parandaloni mundësinë e sulmit në zemër.

Kundër artritit

Në një filxhan me ujë të valë, përzieni dy lugë të madhe mjaltë dhe një lugë kanellë. Pini këtë pije në mëngjes dhe në mbrëmje. Me përdorim të rregullt, kjo pije do t’ju ndihmojë të trajtoni artritin kronik.

Kundër infeksionit të fshikëzës së tëmthit

Nëse keni ndonjë infeksion të fshikëzës së tëmthit, mund të përdorni përzierjen e përmendur më sipër, por këtë radhë ndryshoni sasinë e mjaltit dhe kanellës. Vendosni dy lugë çaji kanellë dhe një lugë të madhe mjaltë në një filxhan me ujë të valë.

Kundër ftohjeve

Nëse keni probleme me ftohje të shpeshta, bëni një përzierje të një lugë të madhe mjaltë dhe një të katërtën e lugës së kanellës. Kjo metodë do të ndihmojë në trajtimin e ftohjeve, kollës kronike dhe bllokimit të sinusit.

Forcon imunitetin

Preferohet konsumimi i përditshëm i këtyre produkteve, sepse ato natyrshëm e mbrojnë organizmin nga bakteret dhe viruset.