Hoxhë: Dr Shefqet Krasniqi

Kush ėshtė dr.Shefqet Krasniqi? 

Dr.Shefqet Krasniq

Ka lind mė 20.6.1966, nė fshatin Sibovc tė Kastriotit (ish Obiliqit).
Shkollėn fillore e kryen nė vendlindje, ndėrsa tė mesmen nė Medresen“Alauddin’’- nė Prishtinė. Mė 1986 shkon nė Medinne tė Arabisė Saudite, ku me sukses pėrfundon studimet nė Fakultetin e Gjuhės dhe Letėrsisė arabe. Studimet pasdiplomike i vazhdon nė tė njejtin vend (Medinne), nė degėn e Sheriatit (ligjit) islam, nė tė cilėn edhe magjistron. Nė vitin 2001, pas plot 15 vitesh tė qėndrimit nė Medinne, mbron doktoratėn nė lėminė e Sheriatit islam dhe pėrfundon tė gjitha shkallėt e shkollimit tė atjeshėm me notėn mesatare 10. Po nė kėtė vit, kthehet nė vendlinje dhe angazhohet si ligjėrues i lėndės adekuate nė Fakultetin e Studimeve Islame (FSI) nė Prishtinė, dhe imam nė Xhaminė e Madhe po ashtu nė Prishtinė. Ka pėrkthyer libra nga gjuha arabe nė shqipe dhe shumė fletushka. Dr. Shefqet Krasniqi jeton nė Prishtinė. Ėshtė baba i 4 fėmijėve