Hamasi paralajmëron Izraelin kundër ndërhyrjes në zgjedhjet palestineze

hamasi-paralajmeron-izraelin-kunder-nderhyrjes-ne-zgjedhjet-palestineze

Hamasi ka paralajmëruar Izraelin kundër ndërhyrjes në zgjedhjet kombëtare palestineze, duke thënë se kjo mund të çojë në shtyrjen e tyre, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë pas takimit të kryesuar nga udhëheqësi i saj, Ismail Haniyeh, lëvizja e rezistencës dënoi “ndërhyrjen e hapur” të okupatorit në procesin zgjedhor përmes fushatave të arrestimit kundër kandidatëve të Hamasit dhe kërcënimit të tyre për të mos marrë pjesë në zgjedhje.

Palestinezët planifikojnë të votojnë në zgjedhjet legjislative më 22 maj, zgjedhjet presidenciale më 31 korrik dhe zgjedhjet e Këshillit Kombëtar më 31 gusht.

Forcat izraelite kanë arrestuar një numër udhëheqësish të lartë të Hamasit në bastisjet brenda natës në Bregun Perëndimor të okupuar gjatë javëve të fundit në një përpjekje për t’i parandaluar ata të kandidojnë në zgjedhje ndërsa të tjerët janë kërcënuar nga oficerët e inteligjencës izraelite me burgim nëse ata garojnë në zgjedhje.

Lëvizja u bëri thirrje Autoritetit Palestinez, forcave kombëtare dhe Kudsit që të “ndërmarrin veprime në nivelet lokale, rajonale dhe ndërkombëtare për të ndaluar këtë ndërhyrje dhe për të marrë pjesë në zgjedhje si kandidatë dhe votues”.

Lëvizja theksoi respektimin e saj në orarin e zgjedhjeve, duke paralajmëruar kundër “çdo tërheqjeje në angazhimin për mbajtjen e zgjedhjeve”, duke shtuar se një veprim i tillë paraqet “rreziqe dhe pasoja të mëdha”.

Ata gjithashtu afirmuan aderimin e saj ndaj unitetit kombëtar dhe dhënien fund të ndarjes midis palestinezëve.

Zgjedhjet e fundit legjislative u mbajtën në vitin 2006 në të cilat Hamasi fitoi shumicën.

Hamasi dhe lëvizja Fatah e presidentit palestinez, Mahmoud Abbas kanë qenë në mosmarrëveshje që kur Hamasi e mori Rripin e Gazës nga rivali i saj në vitin 2007.

The post Hamasi paralajmëron Izraelin kundër ndërhyrjes në zgjedhjet palestineze appeared first on Mesazhi.com.