GREQI – Kapet një rrjet për trafikimin e migrantëve

greqi-–-kapet-nje-rrjet-per-trafikimin-e-migranteve

Policia greke kapi një rrjet për trafikimin e migrantëve në veri të Greqisë, që ndihmonte migrantët të kalonin kufirin.

Gjatë operacionit, që u zhvillua të shtunën dhe u shty sot nga Agjencia Athens News Agency, policia arrestoi 13 të huaj, të moshës nga 19 deri në 26 vjeç, përfshirë dhe një 20-vjeçar që ishte kreu i organizatës, i cili ishte ngarkuar për transportimin e migrantëve brenda Greqisë drejt vendeve të tjera.

Sipas policisë, mes mesit të marsit dhe prillit, ata kanë mundësuar kalimin e kufirit për 22 persona.

Policia ka gjetur gjithashtu në vend dy migrantë, të moshës 16 dhe 21 vjeç, të burgosur në një kabinë dhe për të cilët trafikantët u kërkonin familjeve të tyre të paguanin një shpërblim.

Një nga pengjet pretendoi se një nga rojet e saj u përpoq ta përdhunonte dhe se ata torturoheshin vazhdimisht,

Policia sekuestroi në vend hekura elektrike dhe shkopinj të të gjitha llojeve që ishin përdorur për të torturuar pengjet, si dhe telefona celularë, një kompjuter, dokumente të shumta identiteti të njerëzve të ndryshëm dhe pesë automjete që u përdorën për të transportuar migrantët. /atsh

The post GREQI – Kapet një rrjet për trafikimin e migrantëve appeared first on Mesazhi.com.