Gjella me perime – Receta e ditëve të ftohta

gjella-me-perime-–-receta-e-diteve-te-ftohta

Gjellërat janë pjatat më të mira e shije plota sidomos për stinën e dimrit, transmeton lajmi.net.

Ne iu përcjellim më poshtë një recetë fantastike të përgatitjes së një gjelle dimërore me shije të mrekullueshme, ideale për ditët e ftohta.

Në Shqipëri, kjo recetë është përdorur prej dekadash nga amvisat shqiptare duke u shndërruar në një pjatë tipike edhe të kuzhinës sonë.

Kjo është një gjellë tipike dimërore ku ndër përbërësit e asaj spikasin mishi dhe perimet dimërore si patatja dhe karrotat.

Kjo pjatë është fantastike kur konsumohet e ngrohtë, ka një aromë fantastike që të ndjell shqisën e shijes dhe shoqërohet mjaft mirë me sallatat të freskëta të stinës, bukë të thekur apo byrekë të ndryshëm.

Përbërësit 

500 gr tul mish viçi  

4 lugë vaj ulliri

1 kokërr qepë

Pjesa e bardhë e dy preshve

Një lugë gjelle salcë domate

4 kokrra mesatare patate

4 karrota

Një tufë majdanoz

Kripë

Piper

Përgatitja 

Pritet tuli i mishit në copa dhe skuqet.

Shtohet qepa e grirë në kubikë të vegjel dhe vijon të kaurdiset derisa të skuqen mirë.

Më pas i hidhet salca e domates, një gjethe dafine, kripë dhe ujë sa të mbulohet mishi.

Lihet në zjarr sa të marrë një valë.

Ndërkohë, përgatiten patatet, karrotat dhe preshi duke i prerë në kubikë jo shumë të vegjël i kaurdisim me pak vaj ulliri në një tigan e më pas i shtojmë në tenxheren kur po zien mishi.

Fillimisht shtojmë në tenxhere karrotat, pas disa minutash patatet e më pas preshin e prerë në rrathë 1 cm.

Gjella lihet në zjarr të ngadaltë derisa të ziejë dhe të mbetet jo shumë e lëngshme.

Në fund i hedhim sipër majdanoz të grirë dhe piperi të zi sipas dëshirës.

Serviret e ngrohtë dhe me bukë të thekur. /Lajmi.net/