Gjashtë viktima dhe mbi 1 mijë raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

gjashte-viktima-dhe-mbi-1-mije-raste-te-reja-me-covid-19-ne-shqiperi

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë identifikuar 1007 persona të prekur nga COVID-19. Rastet e reja janë zbuluar nga kryerja e 3 849 testeve, ndërkohë gjatë ditës së fundit ka pasur 6 humbje jete, duke shkuar në mbi 1400 viktima që prej fillimit të pandemisë

Rastet fatale janë 3 qytetare nga Tirana, 1 qytetare nga Elbasani, 1 qytetar nga Tepelena, 1 qytetar nga Fieri, të moshave 49 -92 vjeç.

Në katër spitalet COVID, po trajtohen 404 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Aktualisht në vendin tonë ka mbi 30 500 raste pozitive aktive, ç’ka është një shifër disa fish më shumë krahasuar me vendet e rajonit si Kosova dhe Maqedonia e Veriut. Pjesa më e madhe e rasteve janë në Tiranë që numëron mbi 17 mijë të prekur.


Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

289 raste në Tiranë, 76 raste në Fier, 72 në Lushnje, 54 në Durrës, 51 në Vlorë, 48 në Elbasan, 32 në Shkodër, 28 në Kavajë, 25 në Lezhë, 24 në Mallakastër, 23 në Kamëz, 20 në Krujë, nga 19 raste në Kurbin, Korçë, 18 në Sarandë, 16 në Kukës, 15 në Gjirokastër, nga 14 raste në Berat, Malësi e Madhe, 12 në Divjakë, nga 11 raste në Mat, Kuçovë, 9 në Pogradec, 8 në Gramsh, nga 7 raste në Përmet, Delvinë, nga 6 raste në Librazhd, Tepelenë, Prrenjas, Himarë, Shijak, nga 5 raste në Ura Vajgurore, Dibër, Skrapar, Patos, 4 në Fushë Arrëz, nga 3 raste në Has, Mirditë, Bulqizë, Peqin, Memaliaj, Cerrik, nga 2 raste në Vau i Dejës, Kolonjë, Poliçan, Dropull, Konispol, nga 1 rast në Devoll, Pukë, Rrogozhinë.

COVID-19 – Statistika (3 Shkurt 2021)
Testime totale                         369,158
Raste pozitive                           80,941
Raste të shëruara                     48,958
Raste Aktive                              30,579
Humbje jete                                 1404

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë                          17308
Fier                               2607
Durrës                          1725
Shkodër                       1517
Vlorë                            1483
Elbasan                       1424
Lezhë                          1071
Korçë                           979
Berat                            931
Gjirokastër                   628
Kukës                          480
Dibër                           426

 

The post Gjashtë viktima dhe mbi 1 mijë raste të reja me COVID-19 në Shqipëri appeared first on Mesazhi.com.