Erdoğan: Turqia ka vaksina të mjaftueshme kundër COVID-19

erdogan:-turqia-ka-vaksina-te-mjaftueshme-kunder-covid-19

Turqia aktualisht ka mjaft vaksina kundër COVID-19 dhe nuk priten vështirësi në furnizime, tha presidenti i vendit, Recep Tayyip Erdoğan, raporton Anadolu Agency (AA).

Përveç furnizimeve aktuale dhe hyrëse të vaksinave kineze Sinovac dhe atyre evropiano-amerikane BioNTech, aktualisht po vazhdojnë edhe bisedimet me Rusinë, tha presidenti turk.

“Shpresojmë se vaksina Sputnik po vjen, do të vijë”, u tha Erdoğan gazetarëve pas namazit të xhumasë në Stamboll.

Grekët qipriotë ‘jo të sinqertë’ në bisedimet mbi ishullin

Duke folur rreth bisedimeve joformale mbi Qipron në Gjenevë të kësaj jave, Erdoğan tha në lidhje me administratën greke të Qipros Jugore: “Unë nuk i besoj Qipros Jugore. Ata kurrë nuk kanë vepruar me sinqeritet”.

“Tani bisedimet janë shtyrë për dy ose tre muaj dhe unë përsëri nuk e di nëse diçka do të arrihet. Sepse ata kurrë nuk kanë folur me vërtetësi”, shtoi ai.

Pas bisedimeve, udhëheqësit e Turqisë dhe Republikës Turke të Qipros Veriore (TRNC) thanë se zyrtarët e administratës Qipriote Greke kërkuan modele të diskredituara për zgjidhjen e problemeve të ishullit dhe gjithashtu u përpoqën të mohonin se ata kishin prishur bisedimet e mëparshme.

Bisedimet jozyrtare 5+1, duke përfshirë të dy palët në ishull, si dhe shtetet garantuese, Turqinë, Greqinë dhe Mbretërinë e Bashkuar plus OKB-në, kishin për qëllim të gjenin rrugëdalje për problemin në ishull dhe të hapnin rrugën për bisedimet e ardhshme.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres tha të enjten, ditën e fundit të bisedimeve, se nuk ka “asnjë bazë të përbashkët” për të rifilluar negociatat zyrtare për zgjidhjen e problemit disadekadësh të Qipros.

Pas tri ditësh bisedimesh jozyrtare, ai shtoi se do të mbledhë një raund tjetër bisedimesh 5+1 për të çuar përpara procesin.

Qiproja ka qenë e zhytur në një kontest disadekadësh midis grekëve dhe turqve qipriotë, megjithë një seri përpjekjesh diplomatike nga OKB-ja për të arritur një zgjidhje gjithëpërfshirëse.

Ishulli është ndarë që nga viti 1964 kur sulmet etnike detyruan qipriotët turq të tërhiqen në enklava për sigurinë e tyre. Në vitin 1974, një grusht shteti grek qipriot që synonte aneksimin nga Greqia çoi në ndërhyrjen ushtarake të Turqisë si një fuqi garantuese. TRNC u themelua në vitin 1983.

Administrata Greke Qipriote, e mbështetur nga Greqia, u bë anëtare e BE-së në vitin 2004, megjithëse shumica e qipriotëve grekë hodhën poshtë planin e zgjidhjes së OKB-së në një referendum atë vit, i cili kishte parashikuar një Qipro të ribashkuar të anëtarësuar në BE. /aa

The post Erdoğan: Turqia ka vaksina të mjaftueshme kundër COVID-19 appeared first on Mesazhi.com.