Donald Trump shpallet i pafajshëm nën akuzat se nxiti trazirat më 6 janar në Kapitol

donald-trump-shpallet-i-pafajshem-nen-akuzat-se-nxiti-trazirat-me-6-janar-ne-kapitol

Senati amerikan votoi kundër shkarkimit të presidentit Donald Trump për akuzat e abuzimit me pushtetit dhe atë të pengimit të punës së Kongresit, shkruan The Guardian.

Senati ka votuar zyrtarisht për të shfajësuar Donald Trump për nxitje të kryengritjes në gjyqin e tij të dytë të fajësimit.

Votimi përfundimtar ishte 57-43, që do të thotë se Senati ra 10 vota më pak për të dënuar ish-presidentin.

Shtatë republikanë u bashkuan me çdo demokrat në votimin për të dënuar Trump, por nuk ishte e mjaftueshme për ta shpallur atë fajtor.

Shtatë republikanët e Senatit që votuan për të dënuar Donald Trump ishin Richard Burr, Bill Cassidy, Susan Collins, Lisa Murkowski, Mitt Romney, Ben Sasse dhe Pat Toomey.

Dy nga ata shtatë republikanë – Burr dhe Toomey – po dalin në pension. Dy republikanë të tjerë në pension – Rob Portman dhe Richard Shelby – votuan për të liruar Trump.

The post Donald Trump shpallet i pafajshëm nën akuzat se nxiti trazirat më 6 janar në Kapitol appeared first on Mesazhi.com.