Djegie masive të trupave, autoritete indiane fshehin shifrat e viktimave

djegie-masive-te-trupave,-autoritete-indiane-fshehin-shifrat-e-viktimave

Ndërsa India lufton me një nga valët më vdekjeprurëse në botë të pandemisë Covid-19, këtë javë Ministri i Shëndetësisë i Indisë Harsh Vardhan këmbënguli që shkalla e fatalitetit nga sëmundja mbetet “më e ulta në botë”.

Kjo deklaratë ka ardhur ndërkohe që kanë qarkulluar imazhe të spitaleve dhe morgjeve të mbushura, njerëzve që vdisnin në trotuare nga mungesa e oksigjenit, dhe krematoriumeve dhe varrezave dukshëm të tejmbushura me trupa.

Numri zyrtar i të vdekurve në Indi ka vazhduar të rritet pa pushim. Të shtunën, ishte një ditë tjetër rekord thyerje, me 401,993 raste të reja dhe 3,523 vdekje. Megjithatë, ekspertët e shëndetit besojnë gjerësisht se shifrat zyrtare të përditshme nuk vijnë afër që të pasqyrojnë numrin real të vdekjeve.

Gjatë muajit të kaluar, në qytetin Karnataka të Bangalore ku numrat e rasteve janë ndër më të lartët në vend, shifra për vdekjet në lidhje me Covid të regjistruara në krematoriume ishte dy herë numri zyrtar i vdekjeve.

Akuzat për fshehje kanë qenë veçanërisht të përhapura në Uttar Pradesh, ku qeveria e shtetit kontrollohet nga Partia në pushtet Bharatiya Janata (BJP), dhe kryeministri i vijës së ashpër, Yogi Adityanath, ka këmbëngulur se shteti nuk ka mungesë të oksigjenit dhe kërcënoi të ndiqte penalisht ata që “përhapnin panik”. Autoritetet kanë mohuar çdo fshehje. /abcnews

The post Djegie masive të trupave, autoritete indiane fshehin shifrat e viktimave appeared first on Mesazhi.com.