Dita e Fitër Bajramit – të enjten

dita-e-fiter-bajramit-–-te-enjten

DITA E PARË E FITËR – BAJRAMIT
Të enjten më 13 maj 2021

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton opinionin e gjerë se muaji i madhëruar i Ramazanit përfundon ditën e mërkurë, më 12 maj 2021.

Dita e parë e festës së Fitër – Bajramit është ditën e enjte më 13 maj 2021.

Për shkak të gjendjes pandemike në xhamitë e vendit nuk do të ketë manifestim tradicional, madje edhe namazi i sabahut do të falet nëpër shtëpi, e në xhamia do të falet vetëm namazi i Fitër bajramit.

Falja e namazit t ë Fitër – Bajramit do të bëhët në orën 05:53 ndërsa Xhamitë do të hapen vetëm 15 min para faljes së namazit të Bajramit.

Kërkohet nga besimtarët që gjatë faljes së namazit të Fitër Bajramit të ruajnë distancën fizike dhe të respektojnë masat anticovid.
Hytben e Fitër – Bajramit në xhaminë e madhe në Prishtinë do ta mbajë Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava, i cili do t’u drejtohet opinionit të gjerë me një mesazh të shkurtë për këtë festë.

Po ashtu për shkak të gjendjes pandemike, myftiu i Kosovës nuk do të organizoj pritjen tradicionale të festës së Fitër Bajramit

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës të gjithë besimtarëve dhe opinionit të gjerë ua uron festën e Fitër- Bajramit, duke e lutur Zotin që t’i ketë pranuar agjërimin, lutjet dhe ibadetet tona.

Me fat festa e Fitër-Bajramit!

The post Dita e Fitër Bajramit – të enjten appeared first on Mesazhi.com.