8 viktima dhe 498 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

8-viktima-dhe-498-raste-te-reja-me-covid-19-ne-kosove

Tetë persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit nga Covid-19. Ndërsa 498 raste të reja janë regjistruar me Covid-19.

Ky është raporti i plotë i IKSHPK-së:

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.835 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 498 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Rahovec 2 raste (65, 50 vjeç), Ferizaj 1 rast (61 vjeç), Fushë-Kosovë 1 rast (76 vjeç), Kamenicë 1 rast (57 vjeç), Podujevë 1 rast (73vjeç), Prishtinë 1 rast (67 vjeç), Mitrovicë 1 rast (84 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 101.153 raste nga 496.611 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.061 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 641 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 86.483 raste, kurse numri i rasteve aktive është 12.609.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 104 raste, Gjilan 40 raste, Pejë 35 raste, Ferizaj 33 raste, Mitrovicë 32 raste, Vushtrri 31 raste, Fushë-Kosovë 27 raste, Gjakovë 27 raste, Prizren 22 raste, Skenderaj 23 raste, Obiliq 18 raste, Podujevë 17 raste, Istog 12 raste, Malishevë 12 raste, Suharekë 12 raste, Lipjan 11 raste, Deçan 9 raste, Drenas 7 raste, Klinë 6 raste, Shtime 6 raste, Viti 6 raste, Kaçanik 3 raste, Kamenicë 2 raste, Rahovec 2 raste, dhe një rast komuna Hani i Elezit.

 

Interesim i madh i të moshuarve për t’u vaksinuar, tollovi në “1 Tetori”

Edhe sot po vijon vaksinimi në qendrën “1 Tetori”. Në këtë qendër deri në mesditë u vaksinuan 220 të moshuar. Ndërsa nga procesi i vaksinimit deri më tani janë vaksinuar 1898 të moshuar.

Ndërsa tani pasdite fluksi i qytetarëve që kanë shprehur interesim për t’u vaksinuar është shtuar.

Tani aty janë krijuar pritje të mëdha, pasi.

Në disa fotografi që i ka siguruar KosovaPress shihet tollovi, pleq të moshuar që vështirë qëndrojnë në radhë.

Që nga fillimi i procesit të vaksinimit deri më tani janë vaksinuar 1898 të moshuar.

The post 8 viktima dhe 498 raste të reja me Covid-19 në Kosovë appeared first on Mesazhi.com.